Czym jest wodne ogrzewanie podłogowe?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że jest to system, który daje nam bardzo wiele możliwości. Zalety ogrzewania podłogowego to przede wszystkim ciepło w naszych podłogach, które wpływa na to, że możemy chodzić po naszym domu na boso. W dzisiejszym artykule przedstawimy wodną wersję ogrzewania podłogowego, jej zalety jak i wady.

Wodne ogrzewanie w pigułce

Wodne ogrzewanie odbywa się za pomocą podłączenia rurek pod podłogą i naszym materiałem, który zapewnia nam ciepło jest woda. Jednak kluczowe jest tutaj posiadanie tzw. centralnego ogrzewania i dzięki kotłowi zlokalizowanemu w piwnicy czy innym pomieszczeniu mamy ciepłą podłogę. Przede wszystkim trzeba o takie rozwiązanie zadbać już na etapie remontu domu, bądź jego budowy.

Bardzo dobrym rozwiązaniem uzupełniającym, czy też działającym w symbiozie jest posiadanie paneli słonecznych i dzięki nim mamy więcej możliwości jednocześnie ograniczając nasze koszty zużycia węgla bądź drewna.

O ile stosując elektryczne ogrzewanie podłogowe w większych pomieszczeniach, bo raczej w takich formach się to stosuje, to wodne ogrzewanie można zastosować nawet w tych mniejszych pomieszczeniach. O ile zainstalowanie go ma wiele zalet, to jednak ma też parę wad. Zainstalowanie takiego systemu wiąże się z obecnością specjalistów, którym trzeba zapłacić za usługi oraz również za przygotowanie projektu.

Do zastosowania wodnego ogrzewania w pierwszej kolejności trzeba oczyścić podłogę, na którą zostanie położone ogrzewanie termiczne i potem rozkładamy rury w kształcie wężownicy meandrowej. Jednak trzeba zwrócić uwagę na jeden detal – rury nie mogą znajdować się zbyt blisko ściany i powinny być między nimi odstępy, by dawały nam równomierne ciepło.

Jeżeli Twoim głównym problemem zimą jest zimno spod nóg, to na pewno takie rozwiązanie będzie dla Ciebie wybawieniem. Jasne, nie jest to rozwiązanie na kieszeń każdego, ale budując dom warto zadbać o to, by można było zimą wygodnie pochodzić po podłodze bosymi stopami

 

Możesz również polubić…